Outstanding awards

Macclesfield College recently held an exclusive awards ceremony to congratulate high flying students on the outstanding work that they had achieved over the academic year.

The event was held in the rotunda of the College’s main building with a packed audience celebrating as each individual student, representing their curriculum areas, collected their award!

Special thanks to our industry partners who kindly donated prizes for the evening:

  • Royal Bank of Scotland who donated a goodie bag
  • Silk 106.9 who donated a £30 cheque plus the offer of helping the winning student have an element of their work with professionally produced
  • Russums who donated cookery books
  • Ellisons who donated £25 vouchers to spend on hair and beauty products
  • Mottram Hall who donated a spa day for 2

 The full list of award winners:

  • Aerospace Engineering - Thomas Buxton
  • General Engineering - Dylan Headen
  • Science - Ria Horsley
  • IT - Daniel Coppen
  • Foundation Learning - Amin Kuhail
  • Sport - Natalie Mitchell
  • Travel & Tourism - Giorgia Federico
  • Business - Wiktoria Lis
  • Public Services - Charlotte Johnson
  • Health & Social Care - Sophy Freer
  • Childcare - Kelly Rowley
  • Art & Design - Sophie Brocklehurst 
  • Photography - Luke Banner
  • Graphic Design - Jade Ward
  • Music - Luke Firth
  • Performing Arts - James Smith
  • Creative Media - Mitchel Loftus
  • Hospitality - Olivia Holmes
  • Professional Cookery - Christopher Middlebrook
  • Construction - Stephen Hulse
  • Automotive - Sam Roberts
  • Business Development Unit - James Neal
  • Apprenticeships - Thomas Heyes
  • Hairdressing - Zoe Barrett
  • Media Make-up - Amber Vickers
  • Beauty Therapy - Chloe Massey
  • AS Level - Sinead Wilkins
  • English - David Ward
  • Maths - Caroline Boon
  • A2 Level - Zainab Sardar
  • Higher Education - Annette Phillips
  • Access to HE - Nicola Hardy
  • Adult & Professional Studies - Marie Oultram
  • Student Services Champion - Henry Daniel

The following students received Employment Readiness Training Awards -

  • Natasha Bagguley
  • Samuel Baker
  • Ethan Bhatt
  • Emily Boase
  • Jade Cooke
  • Daniel Coppen
  • Richard Cross
  • Megan Crouch
  • Francesca Dinnis
  • Michael Emery
  • Giorgia Federico
  • Ryan Forrester
  • Dylan Headen
  • Lewis Johnson
  • Maxwell Menaged
  • Victoria Noble
  • Thomas Riley
  • Callum Scott
  • David Ward
  • Joshua Ward
 The award winners.

The award winners.

 Some participants from the Employment Readiness Programme (From L to R) Dylan Headen, Daniel Coppen,Trevor Langston, Chamber of Commerce, Giorgia Federico and Chantelle Dewberry, the College’s Head of 14-19 Vocational Curriculum.

Some participants from the Employment Readiness Programme (From L to R) Dylan Headen, Daniel Coppen,Trevor Langston, Chamber of Commerce, Giorgia Federico and Chantelle Dewberry, the College’s Head of 14-19 Vocational Curriculum.